Aranżacje domu art deco

Aranżacje domu art deco
Na początku XX wieku szczególnym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć nie tylko aranżacje mieszkań w stylu afrykańskim. W tym samym czasie został doceniony styl art deco, którego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa “art” oznaczającego sztukę oraz wyrazu “decoratif” – dekoracyjny. Styl art deco był przede wszystkim odpowiedzią na styl secesyjny, a raczej wyrazem sprzeciwu wobec temu nurtowi.

Wraz z początkiem stylu art deco zupełnie inaczej zaczęto pojmować sztukę projektowania. Projektowanie miało być działaniem podejmowanym świadomie, pozwalającym kształtować przestrzeń znajdującą się wokół człowieka zgodnie z jego potrzebami oraz oczekiwaniami.
Zwolennicy stylu art deco przywiązywali bardzo dużą wagę do idealnego wykonania przedmiotów. We wnętrzach aranżowanych w tym stylu istotną rolę odgrywają więc na przykład meble wykonane ze złoconego brązu, sprzęty hebanowe czy nawet dodatki wytwarzane z kości słoniowej.
Współczesny art deco charakteryzuje się przede wszystkim zgeometryzowaniem oraz żywymi, jasnymi kolorami. Szczyt popularności tego stylu przypadał wprawdzie na lata dwudzieste ubiegłego stulecia, ale dzisiaj można wyraźnie zaobserwować na nowo zainteresowanie tego rodzaju stylistyką.
Aranżacje domu art deco wyróżniają się ponadczasową elegancją. Chociaż styl ten został opracowany przeszło sto lat temu, to jednak obecnie wnętrza urządzane w ten sposób prezentują się niezwykle nowocześnie oraz ciekawie. W styl art deco projektowanych jest także wiele przedmiotów codziennego użytku, które z powodzeniem można wykorzystywać do aranżacji wnętrz.
W mieszkaniach art deco powinna przeważać harmonia oraz symetria. Decydując się na aranżację domu w stylu art deco musimy pamiętać o wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Można sięgnąć po gładkie szkło lub chromowaną stal. Równie ciekawe może okazać się postawienie na egzotyczne drewno, srebro, skórę lub marmur.
Meble w mieszkaniu art deco powinny wyróżniać się prostotą, zgeometryzowanymi liniami oraz właściwymi proporcjami. Wszystkie przedmioty z tamtej epoki powinny odznaczać się rzemieślniczym kunsztem. W stylu art deco dobrze sprawdzi się kontrastowe zestawienie kolorów – można łączyć na przykład czerń z bielą.
Charakterystycznym elementem wnętrza w stylu art deco może być także kolorowe szkło oraz niebanalna grafika (na przykład plakaty reklamowe w formie reprodukcji bądź oryginałów).