Blacha płaska ocynkowana i powlekana

Blacha płaska ocynkowana i powlekana
Blacha jest obok dachówki jednym z najbardziej popularnych sposobów krycia dachów. Tradycja pokrywania dachów blachą jest wielowiekowa i choć nie dorównuje długością tej związanej z dachówką, to może poszczycić się dużą popularnością, szczególnie w budownictwie europejskim. Blacha, podobnie jak kiedyś dachówka, kładziona była wszędzie tam, gdzie budowniczym zależało na trwałości i prestiżu.

Początkowo blacha kładziona była tylko na dachach budynków sakralnych oraz gmachów przeznaczonych do użytku publicznego. Z biegiem czasu blachą zaczęto pokrywać dachy także budynków innego typu. W obecnych czasach, architekci pokrywają nią dachy także budynków zabytkowych, gdyż pasuje do każdego stylu i epoki.
Dla tych, którzy chcą mieć jednocześnie wygodę pokrycia dachu blachą i wzorem charakterystycznym dla dachówki producenci oferują blachodachówkę, elegancki i funkcjonalny sposób pokrycia dachów. Jednak w przeciwieństwie do blachodachówki, która najlepiej nadaje się do płaskich dachów o dużej powierzchni, blacha płaska nadaję się do krycia każdyego obiektu. Można nią pokrywać zarówno dachy płaskie, wielkopowierzchniowe, jak również dachy o skomplikowanej konstrukcji, kopuły i dachy półokrągłe. Blacha płaska gwarantuje proste i eleganckie pokrycie dachu, jednak jej montaż wymaga wprawnego fachowca.
Ten rodzaj pokrycia dachowego zwykle wykonany jest ze stalowych arkuszy, sztywnych i sprężystych. Blacha ta dostępna jest w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością można dobrać dach do koloru elewacji budynku. Blachy płaskie ocynkowane dla lepszej ochrony przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych powlekane są powłokami z tworzyw sztucznych. Blachy płaskie, które są pokryte alucynkiem lub tytanocynkiem, nie powleka się już dodatkowo. Producenci pokryć dachowych oferują także blachy z miedzi u aluminium.
Blacha płaska sprzedawana jest w arkuszach lub zwojach. Układa się ją na rąbek stojący, pojedynczy lub podwójny. Jest to stosunkowo trwały materiał. Obecnie produkowane są trwałe blachy, które nie wymagają malowania specjalnymi konserwującymi farbami. Farb takich używa się w przypadku blach ocynkowanych, którymi pokryte są zwykle stare dachy.