Dobra tania izolacja dachu

Dobra tania izolacja dachu
Dach to bardzo ważna część każdego budynku. Nie tylko chroni ona dom przed wilgocią oraz promieniami słonecznymi, ale także przed zimnem. Jednak by dach dobrze i przez długie lata pełnił swoje funkcje trzeba nie tylko odpowiednio dobrać materiał do pokrycia dachu, ale także prawidłowo wykonać cały dach. Dachówka, blacha lub strzecha to tylko jedna z warstw, umocowana na konstrukcji dachowej, jaką tworzy cały dach.

Na cały dach składają się kolejno warstwa wstępnego krycia w postaci folii dachowej, którą układa się bezpośrednio na krokwiach lub deskach, termoizolacja, zwykle w postaci wełny mineralnej lub szklanej, następnie folia paroizolacyjna i płyty kartonowo-gipsowe lub inne płyty, które najczęściej zabudowują od wewnątrz poddasze. Odpowiednie ułożenie wszystkich tych warstw oraz zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza między nimi daje gwarancję trwałości naszego dachu. Każda z tych warstw jest jednakowo ważna i pełni określone funkcje.
Pierwsza warstwa wspomaga zasadnicze pokrycia w zabezpieczeniu od zewnątrz izolacji cieplnej. Warstwa ta, którą stanowią zwykle różne folie, chroni przed przedostaniem się wody, wilgoci czy tez kurzu. Folię tę mocuje się bezpośrednio do krokwi, a na nią przybija się kontrłaty, na których układa się dachówki.
Podstawową funkcją drugiej warstwy jest zatrzymywanie ciepła. Termoizolacja spełnia swoją rolę wyłącznie wtedy, gdy jest sucha. Stanowi ją zwykle wełnę szklaną lub kamienną. Materiał izolacyjny musi być starannie ułożony w przestrzeni między krokwiami i umocowany specjalnym drutem. Ostatnia, trzecia warstwa chroni przed parą od wewnątrz. W domu znajduje się tzw. „wilgoć techniczna”, czyli ta zawarta w murach, stropach i tynkach, a także para wodna powstała w czasie normalnego użytkowania mieszkania. Ciepłe i wilgotne powietrze znajdujące się wewnątrz domu unosi się do góry i zagraża termoizolacji. By zabezpieczyć ją przed wilgocią stosuje się folię paroizolacyjną.
Jednak oprócz odpowiedniego ułożenia warstw należy także zapewnić właściwą wentylację dachu. Rolę taką pełnią szczeliny wentylacyjne, przez które przepływa strumień powietrza, który wyprowadza wilgoć na zewnątrz dachu.