Inne pokrycia dachowe

Inne pokrycia dachowe
Wybierając rodzaj pokrycia dachowego możemy kierować się różnymi kryteriami. Jeśli zależy nam na tradycji wybieramy dachówkę, jeśli na oszczędności – możemy pokryć nasz dach blachą dachową, a jeśli lubimy niebanalne i oryginalne rozwiązania, nasz dach możemy pokryć strzechą lub gontem. Jednak obok tych najbardziej znanych i najczęściej spotykanych rodzajów pokryć dachowych możemy wyróżnić jeszcze dwa.

Są to wióry osikowe i łupek mineralny.
Wióry osikowe to deszczułki, które strugane są z mokrego drewna osikowego, o wymiarach około 35-40 cm długości, 8-12 cm szerokości i 0,4-0,6 cm grubości. Deszczułki te układane są warstwami na tzw. zakładkę. W ten sposób powstaje kilka warstw, które tworzą pokrycie dachowe o grubości od 6-10 cm. Dach wykonany z tego materiału przypomina rybią łuskę.
Dzięki charakterystycznemu zapachowi, jaki wydziela osika, drewna nie atakują szkodniki, nie wchłania ono także wody i nie zmienia kształtu. Fachowo zamontowane wióry gwarantują, że nasz dach wytrzyma co najmniej 40 lat. Wióry osikowe należą do najbardziej trwałych i wytrzymałych materiałów stosowanych do pokryć dachowych.
Podobnie jak w przypadku krycia dachów trzciną wodną, także w przypadku wiórów osikowych pokrycie dachu jest wyjątkowo naturalne i ekologiczne. Materiał ten zatrzymuje ciepło w domu w czasie chłodów zimowych a odbija promienie słoneczne latem. Dachy wykonane z tego materiału są wyjątkowo lekkie, nie wymagają także impregnowania czy też malowania.
Dach taki początkowo ma naturalną barwę, którą później zmienia na srebrzystą.
Innym rodzajem materiału stosowanego do pokrycia dachu jest łupek mineralny. Jest to najszlachetniejszy i jednocześnie najtrwalszy, a co się z tym wiąże także najdroższy rodzaj pokrycia. Jest to materiał niepalny, odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
Łupki, czyli skały osadowe, które powstały 350 milionów lat temu pocięte są na bloki, a następnie rozwarstwione na płytki o grubości 5 mm, którymi to właśnie pokrywa się dachy. Łupki te możemy kłaść zarówno na dachach bardziej płaskich jak i stromych, jednak od stopnia nachylenia dachu zależy wzór, jaki możemy ułożyć. Materiał ten dostępny jest w kolorach naturalnych.