Konstrukcja budynku, dachu, schodów

Konstrukcja budynku, dachu, schodów
W technologii budowania na szkielecie stalowym sprawdzają się nie tylko hale magazynowe, obiekty handlowe czy wiaty garażowe ale i budynki mieszkalne. Chociaż w Polsce jest to wciąż mało rozpowszechniony sposób budownictwa mieszkaniowego, wiele osób doceniło już jego walory.

Po pierwsze budowa na podstawie lekkiej konstrukcji szkieletowej jest o wiele szybsza i tańsza. Prefabrykaty używane w wykończeniu także są łatwo dostępne i znacznie mniej kosztowne niż budowanie w typie standardowym z klasycznych materiałów budowlanych.
Dzięki nowoczesnym technologiom można w krótkim czasie i za niewielkie pieniądze spełnić swoje marzenia o posiadaniu domu. Podstawą konstrukcji domu muszą być lekkie a przy tym wytrzymałe stalowe kształtowniki, jakie są odpowiednikami elementów wykonanych z drewna w budownictwie stosującym szkielet drewniany. Łączy się je przy pomocy specjalnych wkrętów wwiercanych w panele ścienne i dźwigary dachowe. Ich montaż odbywa się w halach produkcyjnych na podstawie wykonanego wcześniej projektu konstrukcyjnego, natomiast na placu budowy dokonuje się zespolenia większych części.
Są one odpowiednio oznakowane a montuje się je na wcześniej przygotowanych fundamentach. Możliwe jest także złączenie już na miejscu kształtowników w panele i dźwigary zwłaszcza, jeśli miejsce gdzie ma powstać dom jest znacznie oddalone od zakładu zajmującego się produkcją. Decydując się na dom zawsze należy podjąć decyzję czy będzie on posiadał poddasze użytkowe. I w tym wypadku jest to ważne dla zastosowania odpowiedniego układu krokwiowego. Krokwie, bowiem muszą być połączone z belkami stropowymi.
Natomiast więźba dachowa to dźwigary kratowe właściwie zespolone. Jednakże nie tylko szkielet domu może być wykonany z elementów stalowych, również jego wnętrze może być zaprojektowane z ich wykorzystaniem. Przykładem jest konstrukcja schodów. Mogą mieć różny kształt, co umożliwiają przygotowane specjalnie komponenty metalowe oraz spocznik. Po przygotowaniu podstawy stalowej można obudować je drewnem.