Open space

Open space
Open space jest modelem wedle, którego urządza się wnętrza biurowe i oznacza otwartą przestrzeń. Można powiedzieć, że jest to nowoczesny styl ale już w wieku XIX w taki sposób organizowano pracę biurową. Obecnie open space wyróżnia się wyposażeniem w nowoczesne urządzenia, technologie i rozwiązania poprawiające jakość pracy w tak dużych pomieszczeniach gdzie pracuje nieraz i kilkanaście osób.

Stosuje się między innymi ścianki działowe.
Oczywiście jak każda metoda projektowania wnętrza biurowego posiada swoje wady i zalety. Wiele osób uważa wręcz, że nie powinno się w ten sposób organizować pracownikom miejsc pracy. Jednak wszystko zależy od specyfiki i atmosfery pracowniczej.
Otwarta przestrzeń wpływa na lepszą komunikację między ludźmi szybszą wymianę informacji i dokumentów. Ponadto jest możliwość szybszego reagowania na to co mówią i robią inni. Mimo iż czasami hałas spowodowany na przykład pisaniem na klawiaturze komputera przeszkadza to między pracownikami budują się silniejsze więzy międzyludzkie. Widują się codziennie na bieżąco współpracują ze sobą i wspierają się.
Obecnie nowoczesne technologie starają się każdemu pracownikowi zapewnić optymalne warunki do pracy w otwartej przestrzeni. Poza tym stworzenie biura open space jest nieco tańsze niż aranżacja osobnych biur dla wszystkich pracowników, czy przestrzenie podzielone na więcej pokoi.
Ważne w tworzeniu biura jest zapewnienie pracownikom podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych, czyli dobrego samopoczucia. Open space daje taką możliwość aranżacji jednocześnie w takim modelu wszystkie elementy wyposażenia mają swoje określone miejsca.