Oświetlenie biurowe

Oświetlenie biurowe
Oświetlenie zwłaszcza w miejscach pracy biurowej powinno być odpowiednio dobrane do potrzeb pracowników. Ich praca wymaga ciągłego skupiania uwagi na dokumentach i pismach, cały czas pracuje się z komputerem, czyta lub pisze.

Są to czynności wymagające jak najlepszego oświetlenia. Poza tym pracownik powinien mieć dostęp nie tylko do światła sztucznego ale także dziennego.
Najlepiej jest wykonywać wszystkie czynności przy świetle dziennym ponieważ jest ono naturalne i najbardziej odpowiednie dla naszego wzroku. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Są sytuacja, kiedy bardzo długo trzeba pracować przy sztucznym świetle świetlówek, które mają niezbyt dobry wpływ na stan naszego wzroku.Podobnie jak w wielu innych miejscach także w domu, w dużym biurze powinno znajdować się kilka źródeł światła głównego i miejscowego, które doświetla poszczególne stanowiska pracy. Takie rozwiązanie jest powszechne. Pozwala ono dostosować warunki wokół osoby pracującej do jej aktualnych potrzeb oraz nie męczy tak bardzo oczu. W miejscach, gdzie znajdują się tylko główne źródła światła podczas czytania, czy pisania oczy szybko męczą się.
Stanowisko pracy biurowej nie powinno mieć ciemnych zakamarków powinno być dokładnie oświetlone w każdym punkcie. Wtedy oczy nie muszą się ciągle przyzwyczajać do różnego poziomu oświetlenia. Oświetlenie ma jeszcze większy wpływ na samopoczucie i jakość wykonywanej pracy niż kolorystyka pomieszczenia.
Zaplanowanie optymalnego oświetlenia w biurze to podstawa. Bierze się pod uwagę lokalizację obiektu biurowego oraz jego powierzchnie a także rodzaj pracy. Nowoczesne technologie oświetleniowe proponują zastosowanie LED.
Oprócz oświetlenia roboczego w biurach stosuje się oświetlenie dekoracyjne mające znaczenie dla wyglądu firmy i jej prezentacji przed klientami.