Prowansalskie wnętrza

Prowansalskie wnętrza
Coraz modniejsze jest już nie tylko aranżowanie wnętrz w stylu retro, ale także urządzanie ich w klimacie słonecznej Prowansji. Mowa oczywiście o stylu prowansalskim, który przywołuje na myśl pola kwitnącej lawendy, zapach dobrego wina oraz kamienne domki.

I chociaż styl prowansalski na pierwszy rzut oka może być zbliżony do rustykalnego, to w rzeczywistości jest zupełnie inny.
Wnętrza zaaranżowane w prowansalskim stylu odznaczają się przede wszystkim domowym ciepłem oraz klimatem wsi. To cecha, która łączy styl prowansalski z rustykalnym. W takich mieszkaniach dominują jednak nieco inne kolory, mianowicie są to barwy błękitu, fioletu oraz żółci.
Klimat Prowansji z całą pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie możliwość zamieszkania w przyjaznym domu, przypominającym słoneczne i malownicze zakątki Francji. Ta południowa kraina Francji urzeka przede wszystkim niezwykle sielską atmosferą. Jak jednak przenieść ją do wnętrza, by uzyskać naprawdę imponujące mieszkanie w stylu prowansalskim?
We wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim podstawowym materiałem wykończeniowym powinien być kamień. Surowiec ten znakomicie komponuje się z ceramiką, która także nawiązuje do klimatu słonecznej Prowansji. W takim wnętrzu niezwykle ważna jest także umiejętnie dobrana kolorystyka. Może ona stanowić połączenie bieli, błękitu, lawendy oraz oliwkowej zieleni.
Meble we wnętrzu prowansalskim powinny być sprzętami wykonanymi z drewna lub żelaza. Ciekawymi akcentami mogą okazać się delikatne zdobienia lub rzeźbienia, które będą stanowić jednocześnie oryginalną dekorację. Takie ozdobne detale można także wykonywać zupełnie samodzielnie, wykorzystując chociażby coraz popularniejszą technikę decoupage. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z dekoracyjnymi elementami, gdyż ich nagromadzenie nie będzie prezentować się zbyt ładnie.
Styl prowansalski pomogą wprowadzić także rozmaite dodatki. Można w tym celu sięgnąć chociażby po wiklinowe koszyki, haftowane obrazki, karafki na wino czy stylowe poduszki. Wszystko zależy również od naszej własnej inwencji twórczej. W kuchni urządzonej w prowansalskim klimacie mogą znaleźć się natomiast doniczki z tymiankiem, bazylią oraz miętą. Ciekawie będą prezentować się także warkocze czosnku powieszone pod sufitem.
Projekty mieszkań w prowansalskim stylu stawiają przede wszystkim na jasne barwy, praktyczne meble oraz ciekawe dekoracje. We wnętrzach urządzanych w takim stylu najczęściej stosuje się drewno, ale można też sięgnąć po inne materiały, zwłaszcza po kamień oraz ceramikę.