Samodzielny montaż blachodachówki

Samodzielny montaż blachodachówki
Jednym z bardziej popularnych rodzajów pokryć dachowych jest blachodachówka. Jak wskazuje sama nazwa tego materiału do pokrycia dachów, wzoruje się ona na tradycyjnych dachówkach. Jednak w porównaniu ze swoim pierwowzorem jest ona bardzo lekka i niedroga. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blachodachówek.

Najczęściej wykonane są one z blachy stalowej, ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem i powleczonej tworzywem sztucznym. Rzadszym materiałem jest blacha miedziana i aluminiowa.
W przeciwieństwie do dachówek, blachodachówka nie nasiąka wodą i nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Jednak w przypadku tego rodzaju pokryć dachowych, istotną rolę odgrywa odporność na korozję, zarysowania oraz trwałość powłoki i koloru. Jako ochronę przed tymi niebezpieczeństwami stosuje się powłokę z tworzywa sztucznego, którą pokrywa się wierzchnią warstwę rdzenia.
Wśród wielu rodzajów blachodachówki, na uwagę zasługuje blachodachówka z posypką, która swoim wyglądem przypomina dachówkę ceramiczną, łupek kamienny lub gont. Posypka pokryta jest żywicą akrylową z domieszką środków grzybobójczych. W taki sposób blacha chroniona jest przed porastaniem mchem i grzybami, a dodatkowo uzyskuje połysk. Jednak ten rodzaj blachodachówki jest nieco droższy od tej tradycyjnej.
Najpopularniejszym rodzajem blachodachówki jest ta, która swoim wyglądem imituje dachówkę. Ten rodzaj pokrycia dachowego dostępny jest w wielu kolorach.
Po ułożeniu blachodachówki należy sprawdzić, czy nie powstały na niej zarysowania, które stanowić będą skupiska rdzy. Jeśli takie zauważymy, należy oczyścić je i pomalować farbą renowacyjną.
Producenci blachodachówek zalecają, by raz na 5-7 lat dach poddawać czyszczeniu. Powinno się je czyścić lejąc wodę do kalenic w dół i na boki. Należy natomiast wystrzegać się polewania dachu od dołu wodą z węża, a także szorowania jego powierzchni. Zimą natomiast należy dbać, by na takim dachu nie zalegał długo śnieg. Może on bowiem powodować ugięcia się blachy.
Blachodachówka najlepiej pasuje na proste dachy o dużych powierzchniach.