Stalowe budynki i hale magazynowe

Stalowe budynki i hale magazynowe
Stalowe budynki są wytrzymałe, wykonane z lekkich elementów, dzięki którym możliwy jest ich szybki montaż. Powstają one na bazie szkieletu. Szkielet ów powstaje z metalowych nowych bądź używanych i pochodzących z rozbiórki elementów.

Te drugie nadają się do ponownego użytku, jeśli są w dobrym stanie mogą być przeniesione w niezmienionej formie w inne miejsce lub wykorzystane do innej budowy. Buduje się już dzisiaj w taki sposób domy jednorodzinne: parterowe jak i z poddaszem użytkowym.
Mimo, iż wciąż technologia ta jest mało rozpowszechniona, jeśli chodzi o ten typ budownictwa, wiele firm wyspecjalizowało się w tej dziedzinie na rynku polskim i oferuje usługi na wysokim poziomie. Konstrukcja stalowa stanowi bardzo dobrą alternatywę dla konstrukcji drewnianej, nie tracąc nic z budownictwa szkieletowego. Wielu znawców uważa nawet, że stalowe komponenty są o wiele wytrzymalsze i odporne na różnego rodzaju zniszczenia, jakim z łatwością ulega drewno. Taka konstrukcja jest prosta a dodatkowo może mieć wiele zastosowań.
Innymi jej zaletami jest niewielki ciężar konstrukcyjny, bardzo szybki montaż budynku, jego wysokie parametry termiczne, niższe niż w wypadku budownictwa standardowego koszty budowy a dodatkowo zastosowana konstrukcja nadaje się do późniejszego recyklingu. Domy wznoszone w technologii szkieletowej są energooszczędne przez to, iż łatwo się nagrzewają i nie oddają zbyt szybko ciepła na zewnątrz. Lekki szkielet stalowy jest na szeroką skalę wykorzystywany w budownictwie przemysłowym dając możliwość wznoszenia budynków dwu kondygnacyjnych i z płaskim dachem.
W taki sposób powstają między innymi hale magazynowe. W chwili, kiedy potrzeba szybko zaopatrzyć się w lokum taka metoda budowania daje najbardziej optymalne efekty. Szkielet stalowy powstaje w szybkim tempie a ponadto jego wznoszenie i późniejsze wykończenie budynku jest możliwe w trybie całorocznym. Bez większego znaczenia jest tutaj rodzaj wykorzystanego materiału elewacyjnego.