Stanowisko pracy

Stanowisko pracy
Praca biurowa odbywa się głównie w trybie siedzącym. Pracownicy mają do dyspozycji własne biurka i fotele. Ponieważ taki rodzaj zajęcie bardzo źle wpływa na funkcjonowanie kręgosłupa, co godzinę powinno się robić przerwę na tak zwane wyprostowanie nóg i krótką przechadzkę.

Niestety nie zawsze jest to możliwe a powinno być obowiązkowe ponieważ statystyki mówią, że większość społeczeństwa cierpi na schorzenia kręgosłupa.
Ważną więc sprawą jest wyposażenie stanowiska pracy w odpowiednio przystosowane meble: biurka i fotele. Krzesło musi być przede wszystkim stabilne i posiadać pięcioramienną podstawę wyposażoną w kółka. Poza tym duże znaczenie ma regulacja wysokości siedziska, ponieważ każdy pracownik jest innego wzrostu.
W ergonomicznym biurze fotele pracownicze muszą zapewniać swobodę ruchów, dzięki poręcznym podpórkom i regulowanemu oparciu, które będzie podpierać kręgosłup w części lędźwiowej. Na biurku najczęściej znajduje się klawiatura, komputer i monitor komputerowy.
Pracownik musi mieć wygodny dostęp do tych urządzeń dlatego biurko nie może być zbyt wysokie, gdyż ręce powinny na nim spoczywać swobodnie bez zbędnego wysiłku. Wszystkie elementy wyposażenia stanowiska pracy musza być zgrane. W ten sposób pracownicy odczuwają komfort, wolniej się męczą i mają dobry dostęp do często używanych urządzeń.
Natomiast aby wyeliminować chaos, narzędzia rzadziej używane powinny znajdować się poza bezpośrednią strefą użytkowania. Można w ten sposób uniknąć bałaganu na biurku. Przykładem jest przechowywanie rzadko używanych dokumentów w specjalnie do tego wyznaczonych szafach.