Strzecha trzcinowa

Strzecha trzcinowa
Choć większości z nas strzecha kojarzy się z wiejskimi chatami, z krajobrazem sprzed 100 lat, to jednak ten rodzaj pokryć dachowych należy do jednych z najpiękniejszych i niestety najdroższych form krycia dachu.

I choć do wyboru mamy obecnie dachówki, blachodachówki i blachy dachowe, wielu decyduje się właśnie na taki materiał.
Strzecha, podobnie jak gont, nadaje całemu budynkowi niepowtarzalnego wyglądu i charakteru. Obecnie nie stosuje się już do pokrycia dachów, tak jak dawniej, słomy zbóż, lecz trzcinę wodną, najlepiej jednoroczną, z dużą zawartością krzemionki.
Ten rodzaj pokrycia dachowego idealnie nadaje się do stromych dachów. Im dach bardziej stromy, tym trwalszy będzie dach.
Największą zaletą tego rodzaju pokryć dachowych, jest ich naturalność. Trzcina jest materiałem przyjaznym dla człowieka. Materiał ten, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, zapewnia w pomieszczeniach chłód latem i utrzymanie ciepła zimą. Dzięki temu, że trzcina jest materiałem niezwykle plastycznym i podatnym na modelowanie, można z niej uzyskiwać także owalne kształty, dzięki czemu strzechę można układać nawet na najbardziej skomplikowanych konstrukcjach dachowych.
Wbrew pozorom trzcina nie należy do materiałów łatwopalnych. Dzięki zawartości w niej dużej ilości krzemionki a także dzięki temu, że jest ona na dachu ubita, ściśle ułożona na dachu utrudnia rozprzestrzenianie się ognia. Jednak dla pewności można ją zabezpieczyć specjalnymi preparatami chroniącymi przed ogniem. Zalecana jest także impregnacja środkami chroniącymi przed grzybami. Co pewien czas należy także zmiatać z dachu mech.
Początkowo dach kryty strzechą ma kolor słomkowy, jednak po kilku latach zmienia go na szarobrązowy.
Cena instalacji strzechy na dachu w dużej mierze uzależniona jest od stopnia skomplikowania projektu, ilość obróbek, czyli ilości okien dachowych i kominów, a także od wykończeń i wielkości dachu. Przy dachach pokrytych strzechą nie trzeba stosować rynien i rur spustowych a także podsufitek i deskowań.