Temperatura i akustyka biura

Temperatura i akustyka biura
Akustyka wnętrza a dokładnie biura jest rzeczą niezwykle ważną. Chodzi o rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to istotna sprawa jeśli chodzi o prace biurową. Akustyka powinna być na tyle dobra, aby poszczególni pracownicy nie przeszkadzali sobie w pracy.

Bardzo trudno jest skupić uwagę na czytaniu lub myśleniu jeśli nieustannie przeszkadza nam stukot klawiatury.
Aby zapobiegać takim sytuacją w większych pomieszczeniach biurowych stosuje się ścianki działowe, które w pewnym stopniu wpływają na wytłumienie stanowiska pracy, oczywiście nie całkowicie, ale na tyle aby inne hałasy nie utrudniały wykonywania poleconych zadań. Akustyka zależy przede wszystkim od rozmiaru pomieszczenia i jego kształtu. Można to brać pod uwagę jeśli szuka się odpowiedniego pomieszczenia na biuro.
Natomiast jeśli firma nie ma specjalnego wyboru i dysponuje tylko jednym pomieszczeniem zawsze warto zainwestować w nowoczesne technologie, które poprawia akustykę i jakość pracy.
Równie ważną rzeczą jest odpowiednia temperatura zwłaszcza latem, kiedy upał może stać się bardzo dokuczliwy. Wtedy też samopoczucie pracowników jest nienajlepsze i pracują oni znacznie wolniej. Dlatego dobrym wyjściem jest zainstalowanie klimatyzacji. W zimie optymalna temperatura powinna wynosić od 20 do 24 oC. W zasadzie cały czas temperatura w biurze powinna oscylować w tym przedziale a latem od 18oC. Niższe temperatury mogą powodować choroby i złe samopoczucie.
Nnatomiast, bardzo pożądanym zjawiskiem jest 50% wilgotność. Taki stan zapobiega wytwarzaniu się pola elektrostatycznego w pobliżu komputerów. W kwestii klimatyzacji należy pamiętać o jej systematycznym oczyszczaniu, gdyż nieutrzymywana w odpowiednim stanie może stać się przyczyną wielu schorzeń.