Typy dachówek ceramicznych i cementowych

Typy dachówek ceramicznych i cementowych
Jedną z bardziej popularnych i jednocześnie najstarszych rodzajów pokryć dachowych jest dachówka.Firmy zajmujące się rozprowadzaniem materiałów budowlanych podstawowo oferują nam dwa rodzaje dachówek: dachówki ceramiczne i dachówki cementowe. Dachówki ceramiczne znane były i stosowane już kilkaset lat temu.

Początkowo układano je wyłącznie na dachach kościołów, pałaców i domów bogatych mieszczan, jednak z czasem przestały być wyłącznie znakiem bogactwa i prestiżu. O pozycji dachówki świadczy także fakt, że stała się ona wzorem, który naśladują inne materiały układane na połaci dachowej, np. blachodachówka.
Dachówka ceramiczna jest niezwykle trwałym materiałem stosowanych do pokrycia dachów. Powstaje przez wypalanie gliny w temperaturze ponad 100 ºC. Dachówka taka posiada zdolność do powolnej absorpcji ciepła. Do najpopularniejszych rodzajów dachówek należą dzisiaj dachówki zakładkowe. Mają one niezwykle prosty sposób zakładania, dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom, które nachodzą na siebie. Dachówki ceramiczne są bardzo odporne nawet na skrajne warunki atmosferyczne, a zastosowanie dodatkowych zabiegów chroni nawet przed huraganowym wiatrem.
Dachówki ceramiczne dostępne są w kilkunastu rodzajach, wśród których są dwie podstawowe grupy: do pokrycia pojedynczego i podwójnego. Dostępne są one w kolorach naturalnym lub barwione są w masie. Jedynymi zabiegami konserwującymi i naprawczymi jest usuwanie zielonego nalotu specjalnymi preparatami lub piaskowaniem, a także wymiana pojedynczych, uszkodzonych dachówek na nowe.
Drugim rodzajem dachówek, są dachówki cementowe, do złudzenia przypominające dachówki ceramiczne. Nie odbiegają zresztą od nich zbytnio wyglądem. Wykonuje się je z barwionej masy cementowej, a po uformowaniu i wysezonowaniu, umieszcza się je w specjalnych komorach i barwi farbą akrylową.
Dachówki cementowe mają nie tylko wygląd podobny do dachówek ceramicznych, ale także podobne rodzaje i sposób montażu. Oprócz materiału, z którego zostały wykonane, dachówki te są lżejsze i tańsze od tych ceramicznych. Są jednak od nich mniej trwałe.