Układanie gontów dachowych

Układanie gontów dachowych
Elegancki wygląd domu zależy nie tylko od jego projektu, elewacji i otoczenia, ale także od dachu. W zależności od naszych gustów, możliwości materialnych i wyglądu naszego dachu, możemy wybierać spośród różnych, mniej i bardziej nowoczesnych rodzajów pokryć dachowych.

Do wyboru mamy tradycyjne pokrycia, takie jak dachówka czy też płaska blacha a także nowoczesne blachodachówki.
Jednak do wyboru mamy jeszcze jeden rodzaj pokrycia, mianowicie gont: bitumiczny lub drewniany.
Gont bitumiczny, znany jest także jako dachówka bitumiczna. Jest to estetyczne, tanie i lekkie pokrycie dachowe, które dostępne jest w wielu kolorach i kształtach. Ten rodzaj pokrycia dachowego przypomina kolorową papę, jednak jest od niej znacznie ładniejszy i trwalszy.
Rdzeń gontu bitumicznego wykonany jest z włókna szklanego, a na nim znajduje się podkład pokryty izolacją z twardej masy bitumicznej. Najbardziej zewnętrzna warstwa to posypka mineralna, która nadaje kolor i chroni pokrycie przed działaniem promieni słonecznych.
Gonty bitumiczne doskonale nadają się do pokrywania stromych dachów na budynkach prywatnych, sakralnych, a także budynkach użyteczności publicznej. Dzięki różnorodności rodzajów gotów bitumicznych możemy bez problemu dopasować ich kształt do budynku. Gont tego rodzaju jest niezwykle prosty w montażu. Dzięki swojej elastyczności i lekkości pokrycia gont bitumiczny idealnie nadaje się do pokrywania dachów o skomplikowanej budowie.
Innym rodzajem gontu jest gont drewniany. Jest to pokrycie dachowe, które najlepiej sprawdza się na stromych dachach prostych i krzywoliniowych.
Gont drewniany to klinowe deszczułki wykonane z modrzewia, świerku, dębu lub jodły. Te wykonane z drewna modrzewiowego, jodłowego i dębowego nie wymagają zabezpieczenia. Pozostałe należy zaimpregnować środkiem chroniącym je przed grzybami, owadami i ogniem. Co kilka lat proces ten należy powtórzyć. Preparat nanosi się wtedy pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Świeżo ułożony gont ma barwę naturalnego drewna. Niestety, ale po kilku latach gont szarzeje. Jednak jego trwałość szacuje się na około 50 lat.