Wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego
Wybierając rodzaj pokrycia dachowego musimy kierować się nie tylko względami estetycznymi. Choć wygląd naszego dachu jest sprawą niezwykle istotną, to jednak powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że wymiana pokrycia dachowego jest inwestycją na lata. Przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę pięć czynników.

Są to: koszt, trwałość, kąt nachylenia połaci, stopień skomplikowania konstrukcji dachu i warunki klimatyczne.
Podstawą jest oczywiście koszt, jaki przyjdzie nam ponieść w związku z tą inwestycją. Trzeba pamiętać, że cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za materiał nie jest jedyną opłatą. Wliczyć do tego musimy także sposób montażu pokrycia, konieczne obróbki blacharskie i akcesoria, takie jak gwoździe, śruby, elementy wentylacyjne itp.
Sposób montażu pokrycia zależy w dużej mierze od rodzaju pokrycia dachowego. Na innym, droższym podłożu kładzie się np. tańszy gont bitumiczny, a na innym, dla odmiany tańszym kładziemy stosunkowo droższą dachówkę.
Obliczając koszty pokrycia nie można także zapominać o robociźnie. Jej koszty zależą nie tylko od stopnia skomplikowania dachu, ale też rodzaju pokrycia.
Kolejnym czynnikiem jest trwałość. Do najtrwalszych pokryć należy dachówka ceramiczna i blacha. O jakości blachy najwięcej mówi długość okresu gwarancji. Jednak w przypadku blachodachówki warto zwrócić uwagę na gwarancję przyczepności powłoki do blachy albo stałość koloru.
Na koszt wpływa także stopień skomplikowania dachu. Materiały wielkoformatowe najlepiej nadają się na dachy o dużej połaci, natomiast na dachy bardziej skomplikowane lepiej kupować droższe materiały małoformatowe, takie jak dachówka.
Kolejnym czynnikiem jest kąt nachylenia połaci. Na dachy płaskie lepiej jest wybierać materiały takie jak blacha, które szczelniej przylegają do dachu i nie będą przepuszczać wolniej spływającej wody.
Ostatnim kryterium są lokalne warunki klimatyczne, takie jak silne wiatry, duża wilgotność powietrza a także zanieczyszczenie środowiska. Warto jest także zastanowić się, jaki kolor lub rodzaj pokrycia dachowego pasuje do okolicy.